Ośrodek "Zapowiednik"


20111006195429_56c50647206eb7c8aa825b1563d4b98b

Położenie i otoczenie

Ośrodek położony jest w malowniczej okolicy, w sąsiedztwie Borów Tucholskich. Bezpośrednia bliskość rzeki Wierzycy, otoczenie pól i lasów tworzy idealne, pełne spokoju środowisko dla leczenia i rozwoju, pracy fizycznej oraz uprawiania sportu.

Dworek

Jest to serce Ośrodka. Tu mieszkamy, spotykamy się, aby omawiać najważniejsze dla nas sprawy, uczymy się, a także wypoczywamy wieczorami. Wnętrze zabytkowego dworu przez lata zostało całkowicie przebudowane, aby ostatecznie osiągnąć obecny stan, który charakteryzuje się nowoczesnym wystrojem wnętrz z licznymi nawiązaniami do bogatej historii tego miejsca. W podziemiach dworku znajdują się odrestaurowane piwnice, które służą za miejsce wieczornych spotkań. Pokoje, w których mieszkają osoby leczące się są zazwyczaj czteroosobowe.

Kompleks parkowy z rzeką

W cieniu ogromnych zabytkowych drzew, o każdej porze roku odbywają się spotkania przy ognisku, mecze piłki nożnej i siatkówki. Zieleń rozległych, krótko przystrzyżonych trawników, wcinających się w majestatyczną monumentalność parku tworzy kojący dla duszy obraz.
Integralną częścią krajobrazu jest rzeka służąca m.in. jako kąpielisko. Część terenu wykorzystywana jest jako ogródek, w którym uprawiamy wiele warzyw i owoców na własny użytek.

Budynki i pomieszczenia gospodarcze

W skład budynków gospodarczych wchodzi kuchnia ze stołówką, kotłownia, stolarnia, pomieszczenia narzędziowe. Są to miejsca ściśle związane z codzienną pracą i nauką najbardziej konkretnych umiejętności życiowych.

Zwierzęta

W ośrodku znajduje się wiele zwierząt domowych, w zdecydowanej przewadze występują psy, ale nie brakuje rybek akwariowych,  żółwi, kota...

Uważamy, że właściwy kontakt ze zwierzętami, sprawowanie nad nimi opieki, jest jeszcze jedną okazją do tego by wzbudzać w leczących się uczucia przywiązania i pracować nad podstawowym wymiarem odpowiedzialności.

 

Historia Ośrodka

Wszystko zaczęło się w 1982 roku, kiedy to w zrujnowanym dziewiętnastowiecznym dworku, położonym w leśnej kociewskiej osadzie powstał Autonomiczny Ośrodek Monar w Zapowiedniku. Placówka przeznaczona do leczenia i rehabilitacji osób uzależnionych od narkotyków. Do stworzenia ośrodka Marek Kotański wydelegował  Barbarę Karaczyńską.  Budynek był bardzo zdewastowany.  Nie było bieżącej wody, centralnego ogrzewania, okien.

17 września 1982 roku na leczenie zgłosił się pierwszy pacjent.

W 1987 roku ze względów merytorycznych Zapowiednik rozstał się  ze stowarzyszeniem Monar i  został przekształcony w Wojewódzkie Centrum Leczenia Uzależnień w Zapowiedniku.

W listopadzie 2011 roku w Zapowiedniku wybuchł pożar, który całkowicie strawił dach zabytkowego dworku, co oczywiście uniemożliwiło dalszą terapię pacjentów w tym obiekcie. Powróciła sytuacja sprzed 29 lat.

Pojawiła się realna groźba likwidacji placówki w Zapowiedniku. Członkowie obu zespołów terapeutycznych uznali, że priorytetem jest utrzymanie ciągłości terapii pacjentów, przed którymi pojawiła się perspektywa rozesłania do różnych ośrodków w całej Polsce. W praktyce oznaczałoby to przerwanie procesu leczenia i zaprzepaszczenie całej dotychczasowej pracy terapeutycznej pacjentów. W dniu pożaru liderzy opaleńskiego Centrum zaproponowali dyrektorowi Zapowiednika i Marszałkowi województwa pomorskiego przyjęcie pacjentów-pogorzelców pod swój dach. Chcieli umożliwić im w ten sposób kontynuowanie realizacji programu terapeutycznego z dotychczasowymi terapeutami prowadzącymi. Zapowiednik chętnie przystał na tę propozycję. Dużym ułatwieniem w tej sytuacji było zaprzyjaźnienie obydwu społeczności i ścisła współpraca obydwu zespołów terapeutycznych.             W ciągu kilku tygodni dostosowano obiekt w Opaleniu tak, aby  mógł pomieścić dwukrotnie więcej niż dotychczas pacjentów i sprostać wymaganiom po pierwsze merytorycznym, a po drugie formalnym, dla dwóch społeczności terapeutycznych. Proces adaptacji placówki nie powiódłby się, gdyby nie ogromny wkład i zaangażowanie pacjentów. Od tego czasu do dnia dzisiejszego na terenie Centrum Leczenia Uzależnień "Zapowiednik" w Opaleniu funkcjonują dwie społeczności terapeutyczne.

Wiosną 2013 roku - po wygranym przetargu - spalony i zdewastowany obiekt w Zapowiedniku został kupiony przez Annę i Krzysztofa Jakubus. Jednocześnie ruszyły prace mające na celu odbudowę Sowiego Dworu i przywrócenie Zapowiednika do życia.