Środowisko i otoczenie

w którym odbywa się leczenie jest nie bez znaczenia dla przebiegu terapii.

opa

Położenie

Ośrodek położony jest w malowniczej okolicy doliny Wisły. Bezpośrednia bliskość rzeki, otoczenie rozległych pól i lasów tworzy idealne, pełne spokoju środowisko. Zabytkowy charakter 300-letniego kompleksu dworkowo-parkowego nadaje miejscu niepowtarzalny klimat. Na terenie Centrum oprócz parku znajduje się także niewielkie jezioro. Wszystko to tworzy znakomite warunki dla terapii i rozwoju.

 

dwoe

Dworek

Jest to serce Ośrodka. Tu mieszkamy, spotykamy się, aby omawiać najważniejsze dla nas sprawy, uczymy się a także wypoczywamy wieczorami. Wnętrze zabytkowego dworu przez lata zostało całkowicie przebudowane, aby ostatecznie osiągnąć obecny stan, który charakteryzuje się nowoczesnym wystrojem wnętrz z licznymi nawiązaniami do bogatej historii tego miejsca. W podziemiach dworku znajdują się odrestaurowane piwnice, które służą za miejsce wieczornych spotkań.

park

Kompleks parkowy z jeziorem

W cieniu ogromnych zabytkowych drzew, o każdej porze roku odbywają się spotkania przy ognisku, mecze piłki nożnej i siatkówki, turnieje na korcie tenisowym. Zieleń rozległych, krótko przystrzyżonych trawników, wcinających się w majestatyczną monumentalność parku tworzy kojący dla duszy obraz. Integralną częścią krajobrazu jest jezioro służące jako kąpielisko, świetnie nadające się do pływania kajakiem, łódką, czy do grania w hokeja na zamarzniętej tafli zimą. Część terenu granicząca z parkiem wykorzystywana jest jako ogródek, w którym uprawiamy ekologiczne warzywa i owoce na własny użytek.

gospo

Budynki gospodarcze

W skład budynków gospodarczych wchodzi kuchnia ze stołówką, kotłownia, warsztat mechaniczny, stolarnia, kuźnia, pomieszczenia narzędziowe, muzyczna sala prób. Są to miejsca ściśle związane z codzienną pracą i nauką najbardziej konkretnych umiejętności życiowych, jak również z rozwojem zainteresowań i pasji.

 

Społeczność lokalna

Przez ponad dziesięć lat istnienia Centrum nawiązało ścisłą współpracę ze społecznością lokalną, która przyjęła mieszkańców Wolnej Republiki Zapowiednik z wyjątkową otwartością. Podopieczni Centrum aktywnie uczestniczą w życiu gminy: wystawiają jasełka podczas świąt Bożego Narodzenia, biorą udział w pracach porządkowych, pomagają w ćwiczeniach Straży Pożarnej, a także wspierają w trudnych chwilach (umacnianie wałów na Wiśle podczas powodzi czy ratowanie dobytku podczas pożaru we wsi). Współpracujemy m.in. z Leśnictwem Dębiny, Zespołem Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie, oddziałami Ochotniczej Straży Pożarnej w Opaleniu i Gniewie.

 
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone