Ośrodek "Opalenie"

 

Historia Ośrodka

W 2003 roku powstało Centrum Leczenia Uzależnień „Zapowiednik” w Opaleniu nad Wisłą, jako bliźniacza placówka WCLU w Zapowiedniku. Ośrodek położony jest w malowniczej okolicy doliny Wisły. Bezpośrednia bliskość rzeki, otoczenie rozległych pól i lasów tworzy idealne, pełne spokoju środowisko. Zabytkowy charakter 300-letniego kompleksu dworkowo-parkowego nadaje miejscu niepowtarzalny klimat. Na terenie Centrum oprócz parku znajduje się także niewielkie jezioro, kort tenisowy, boiska do piłki nożnej i siatkówki, ścianka wspinaczkowa.  Wszystko to tworzy znakomite warunki dla terapii i rozwoju.

 Od początku istnienia tj. od 2003 roku, ośrodek w Zapowiedniku i ośrodek w Opaleniu, ściśle ze sobą współpracowały. Pacjenci wspólnie obchodzili takie uroczystości jak rocznice, święta i sylwestry. Razem wyjeżdżali na spływy kajakowe, obozy narciarskie i wędrowne, biegali maratony.

W listopadzie 2011 roku w Zapowiedniku wybuchł pożar, który całkowicie strawił dach zabytkowego dworku, co oczywiście uniemożliwiło dalszą terapię pacjentów w tamtym obiekcie.  W ciągu kilku tygodni dostosowaliśmy obiekt w Opaleniu tak, aby  mógł pomieścić dwie społeczności terapeutyczne.

  Sytuacja miała mieć charakter tymczasowy, jednak władze województwa nie zdecydowały się na remont spalonego dworku. Podjęto decyzję o sprzedaży  placówki w jej obecnym stanie .
Zapowiednik w Opaleniu wygrał przetarg i w dniu 12 kwietnia 2013 roku został podpisany ostateczny akt notarialny. Po wykonaniu projektów i wielu uzgodnień przystępujemy do odbudowy. Pragniemy przywrócić Zapowiednik do życia i umożliwić powrót społeczności Zapowiednika do rodzimego obiektu.

W wyniku zaistniałych okoliczności, aktualnie dworek w Opaleniu gości u siebie dwie społeczności terapeutyczne.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone